معاون دادستان تأکید کرد:

 

حمایت قانونی دستگاه قضایی از شهرداری کرمان

 

 

 

 

معاون دادستان کرمان بر حمایت قانونی دستگاه قضایی از شهرداری کرمان تأکید کرد.

 

حسن سلطانی در نشستی که با حضور رییس دایره‌ حقوقی شهرداری کرمان، شهرداران مناطق، مدیرعامل سازمان اموال و املاک شهرداری و مدیران امور شهر شهرداری‌های مناطق در دادسرای کرمان برگزار شد، با بیان این‌که مبنای ما باید قانون باشد، ضمن تأکید بر حمایت از شهرداری کرمان گفت: وقتی قانون را مرور می‌کنیم، می‌بینیم قانون به مسایل مبتلا‌به شهرداری اهمیت داده و این مسایل مورد توجه قانون‌گذاران بوده است.

 

وی بر اطلاع‌رسانی مواد قانونی به شهروندان نیز تأکید کرد و گفت: برخی اتفاقات به‌دلیل جهل مردم از قوانین است؛ بنابراین، شهرداری با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد، باید قوانین مربوط را به مردم اطلاع‌رسانی کند.

 

معاون دادستان کرمان با اشاره به دیوارنویسی و نصب برچسب بر روی دیوارهای شهر، این اقدام را تخریب اموال عمومی و تخریب چهره‌ی شهر دانست و تصریح کرد: براساس مواد قانونی قانون مجازات اسلامی، با این افراد با عنوان تخریب اموال عمومی و چهره‌ی شهر برخورد خواهیم کرد.

 

سلطانی درخصوص برخی مالکان که اجازه می‌دهند اشخاص حقیقی و یا حقوقی بر روی دیوار املاک آن‌ها تبلیغات انجام دهند، گفت: نمای ساختمان‌ها، فضای عمومی محسوب می‌شود؛ بنابراین، با مالکانی که چنین اقدامی بکنند، برخورد قانونی خواهیم کرد.

 

وی هم‌چنین با تأکید بر این‌که نیروی انتظامی برای اموری که مربوط به شهرداری می‌شود، نیاز به دستور قضایی ندارد، گفت: با نیروی انتظامی مکاتبه می‌کنیم تا بدون دستور مقام قضایی و با فوریت در مواردی که نیاز به حضور پلیس است، با شهرداری کرمان همکاری کند.

 

معاون دادستان کرمان با بیان این‌که هر اقدامی که شهرداری انجام می‌دهد، برای خدمت به مردم است، گفت: دستگاه قضایی با همین رویکرد همواره از شهرداری حمایت قانونی خواهد کرد.

 

سلطانی درباره‌ی برخی املاک خطرساز در بافت فرسوده‌ی شهر کرمان تصریح کرد: در صورت ارایه‌ی گزارش ازسوی شهرداری مبنی بر خطرساز بودن ملکی، به نیروی انتظامی دستور می‌دهیم تا برای تخریب آن ملک با شهرداری همکاری کند.

 

وی بر تدبیر لازم برای جلوگیری از ساخت‌و‌ساز غیرمجاز به‌ویژه در محدوده‌ی پلاک 2975 تأکید کرد و گفت: برای جلوگیری از هرگونه ساخت‌و‌ساز غیرمجاز، هرکجا که نیاز باشد، دستور قضایی صادر می‌کنیم و از نیروی انتظامی هم می‌خواهیم تا با شهرداری همکاری کند.

 

معاون دادستان کرمان بر استمرار این جلسات برای هماهنگی‌های بیش‌تر با شهرداری کرمان و برخورد قانونی با تخلفات مربوط تأکید کرد.

 

رییس دایره حقوقی شهرداری کرمان نیز در این نشست با اشاره به جلسه‌ی چند روز گذشته‌ی شهردار کرمان با دادستان کرمان گفت: پیرو جلسه‌ی شهردار کرمان با دادستان کرمان، مقرر شد مسئولان حقوقی شهرداری و شهرداران مناطق نشست‌هایی با معاون دادستان داشته باشند تا مسایل مربوط در این نشست‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

 

فاطمه دیندار افزود: همکاری شهرداری و دستگاه قضایی، موجب کاهش حجم پرونده‌های دستگاه قضایی می‌شود؛ بنابراین، باید با برگزاری جلسات مستمر، موارد مربوط را مورد بررسی قرار دهیم.

 

شهردار منطقه یک نیز در این نشست به وجود 1000 هکتار از بافت فرسوده‌ی شهر کرمان در محدوده‌ی منطقه یک اشاره کرد و گفت: در ممیزی که انجام گرفته، نزدیک به 100 ملک خطرساز در منطقه یک وجود دارد که باید تخریب شوند.

 

علی سعیدی خواستار همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی برای تخریب املاک خطرساز در محدوده‌ی منطقه یک شد.

 

شهردار منطقه دو نیز به ساخت‌و‌ساز غیرمجاز توسط برخی افراد سودجو در شهر اشاره کرد و گفت: این افراد چون نسبت به قوانین آگاهی دارند، ابتدا شبانه ملک را محصور می‌کنند و پس از آن دست به ساخت‌و‌ساز غیرمجاز ملک می‌زنند.

 

رامین امیرمداح افزود: متأسقانه نیروهای شهرداری اجازه‌ی ورود به املاک محصور را ندارند؛ ضمن این‌‌که اخذ مجوز ورود به این املاک نیز تا حدودی زمان‌بر است که همین موضوع موجب شده افراد سودجو و زمین‌خواران به‌راحتی نسبت به ساخت‌و‌ساز غیرمجاز اقدام کنند.

 

شهردار منطقه سه نیز در این نشست یکی از مشکلات اساسی شهرداری کرمان را تصرفات غیرقانونی و ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در محدوده‌ی پلاک 2975 شهر کرمان دانست.

 

منصور ابراهیمی با بیان این‌که وقتی این محدوده به شهرداری تحویل داده شد، 70 درصد آن تصرف شده بود، گفت: ورود نیروهای شهرداری نیز برای جلوگیری از ساخت‌و‌ساز غیرمجاز در این محدوده خطرناک است.

 

وی چاره‌اندیشی اساسی برای برخورد با متصرفان و ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در این محدوده را خواستار شد.

 

علی نیک‌طبع، شهردار منطقه چهار نیز دیوارنوسی‌ها و تبلیغات روی دیوارها را یکی از عوامل نازیبایی سیما و منظر شهری دانست و با بیان این‌که گاهی برخی مالکان مبلغی را دریافت می‌کنند و اجازه می‌دهند که افراد روی دیوارهای ملک آن‌ها دیوارنویسی و تبلیغات کنند که این کار خلاف قوانین و مقررات است، خواستار برخورد جدی با تبلیغات غیرمجاز و دیورانویسی‌ها شد.

 

مدیرعامل سازمان اموال و املاک شهرداری کرمان نیز با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر 400 پرونده مربوط به اراضی پلاک 2975 منجر به صدور رأی شده است، گفت: اجرای این رأی‌ها بدون همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی امکان‌پذیر نیست.

 

رضا دادگر افزود: در پلاک 899 (شهرک صنعتی) نیز رأی‌هایی ازسوی دستگاه قضایی صادر شده، اما درحالی‌که سند اولیه متعلق به شهرداری است، برخی کارشناسان با توجه به صدور اسناد براساس ماده 147، اعلام می‌کنند که سند معارض نیست.

 

وی خواستار چاره‌اندیشی در این رابطه شد و گفت: این‌گونه پرونده‌ها باید به کارشناسانی ارجاع داده شود که توجیه باشند.